اجمیاتزین - .اجمیاتزین کلیسای مرکزی ارامنه و محل اقامت اسقف اعظم در سال 480 میلادی ساخته شده است. محوطه ای است که با باغ ها بستان ها و ساختمان های مختلف محصور شده است و در محلی ساخته شده است که گریگر لوساوریچ جواب حضرت مسیح را دیده که به او نشان می دهد کجا کلیسا ساخته شود. اجمیاتزین که قبل از سال 1940 میلادی به واقرشاپات معروف بود توسط پادشاه واقارشاک در محل وارتکسوان اقامتگاه باستانی قرنها دوم و سوم ق.م تاسیس شده است. همچنین بقایای یک آتشدان باستانی که متعلق بعه یک پرستشگاه باستانی بوده است در قسمت محراب وجود دارد. کلیسای جامع اجمیاتزین که با سنگ معماری خود بسیار متمایز از دیگران است رکن اصلی مهم ترین محل تجمع مردم است و قدیمی ترین پرستشگاه مسیحی محسوب می شود. آثار گرانبهای از هنر کاربردی در این محوطه نگهداری می شود. در سال 1869 میلادی سه بنا که در حال حاضر موزه صومعه به شمار می روند به قسمت شرقی کلیسا افزوده شده است.

دریاچه سوان - ریاچه سوان بزرگ ترین دریاچه ارمنستان است و یکی از مرتفع ترین دریاچه های جهان محسوب می شود. اسمی دیگر این دریاچه گقارکونیک / لیخنس (یونانی) گکچا (به ترکی به معنی دریاچه ابی) هستند. این دریاچه در استان گقارکونیک در قسمت مرکزی جمهوری ارمنستان قرار دارد. ارتفاع این دریاچه ازسطح دریا 1900 متر است. مساحت کل ان در حدود 5000 کیلومتر مربع است و با 28 نهر و دریاچه سیراب می شود. تنها در صاد % از ابی که از ان خارج می شود از طریق رودخانه هرازدان مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که یقیه 90% ان اتلاف می شود. این دریاچه در حال حاضر تنها دریاچه ای است که در داخل مرز ارمنستان قرار دارد. شبه جزیره سوانوانک ( که درگذشته جزیره بوده است) با سواحل شمالی خود منطقه تاریخی دریاچه محسوب می شود. این دریاچه کوهستانی که بیش از 50% از مساحل کل ارمنستان را در بر می گیرد در سرتاسر سواحل غربی و شمالی استراحتگاه هایی وجود دارند

کوه آراگاتس - طبیعی و اعجاب انگیز و قله مرکزی در حدود 820 کیلومتر مربع سرزمین را پوشش می دهد. در زمان های ماقبل از تاریخ این آتشفشان به همراه انفجار فوران می کرد و در اثر این انفجارها قسمت بالای کوه از بین رفته است. ارتفاعات آراگتس از تاثیرات عصر یخبندان محفوظ مانده است. تا ارتفاع 3000 متری آراگاتس می توان نشانه های زندگی مردم قرون وسطی و یادبودهای فرهنگی آن را یافت کرد که بعضی از این نشانه ها تازمان حال نیز به جا منده است. دریاچه های در قسمت بلای کوهستان به چشم می جورد. بزرگترین آنها دریاچه کاری است که در ارتفاع 3200 متری بلاتر از سطح دریا قرار گرفته و 1150 متر محیط پیرامون خود را در بر می گیرد.بسیاری از رودخانه های کوچک و بزرگ بهاری از آراگاتس سرچشمه می گیرند از جمله کاسخ گفویت آمبرد و سومبو. فرش سبزی از گیاهان سبز ارتفاعات بلند را در تابستان تا اوایل فصل پاییز می پوشاند. چشم انداز بلند و زیبای آراگتس به همراه گلهای رنگرنگ گوناگون و هوای کوهستانی بهاری بسیار دلنشین می باشد. یک چشم انداز زیبا از تپه ها و دامنه های زیبا و یادبودهای تاریخی در اطراف آراگتس وجود دارد که این قله را به یکی از بهترین و جذابترین قله های دنیا برای مسافران و کوهنوردان تبدیل کرده است

آمبرد - ددر دامنه جنوبی کوه آراگتس قلعه آمبرد ( قرن 10-11 میلادی) قرار دارد. این قلعه که متشکل از قعله و کلیسای در دامنه کوه آراگاتس در ارتفاع 2300 متری سطح دریا قرار دارد که در سال 1026 به دستور رهبر نظامی معروف آن زمان و اهرام ساخته شده این کلیسا یکی از مجلل ترین کلیساهای ساخته شده در آن زمان است. کلیسا ساخته شده از صخره ها ناهموار است که از دشوار ترین نوع معماری می باشد قلعه سلطنتی آمبرد بنا شده در زمین های صخره ای یکی از قلعه های غیر قابل تسخیر قرون وسطی است. ساختار در طبقه با پله های با شکوه و دیوارها که با برج مایل محافظت می شود. حمام آمبرد دودکش های سفالی درون دیوارهای را در قرن هفتم به عنوان سیستم گرمایش حمام استفاده کرد. این یک محل عالی گردشگری برای استراحت و تجربه یک مکان با شکوه است.

دیلیجان - دیلیجان یکی از زیباترین شهرهای ارمنستان است. به عنوان منطقه سلامتی در قسمت متوسط کوهسانی این شهر دارای هوای معتدل در تابستان زمستانی آفتابی و گارم وآب و هوایی گرم و خشک در تمام سال می باشد. همچنین هوای تازه با چشمه های معدنی که گفته می شود خاصیت شفابخشی آن مانند آب های ویچی در فرانسه است. به این دلیل برای انسان هایی که برای استراحت به این شهر می آیند معجزه می کند همین طور امکانات تفریحی و درمانی مختلفی برای کودکان و بزرگسلان دارد. شهر دیلیجان با کوه های قفقاز در قسمت شرقی ارمنستان در د ره ورد آقستف در ارتفاع 1100-1500 متر بلاتر از سطح دریا می باشد محاصره شده است. رشکه کوه های زیبا با پوشش جنگلی غنی پوشیده است.

پرستاشگاه گارنی -پرستاشگاه گارنی نفوذ فرهنگ یونانی را در قرنهای اول و دوم (ق.م.) در ارمنستان نشان می دهد. بعد از پذیرش مسیحیت گارنی مقر تابستانی پادشهان ارمنی شد. پرستشگاه در زمین لرزه 1679 میلادی نابود شد اما در سال 1970 میلادی بازسازی شد. در گارنی مکان های جالب و دیدنی بسیاری وجود دارند. پرستشگاه حمام قدیمی دیوار های دژ قدیمی ویرانه های کلیسای قرن هفتم میلادی منظره باور نکردنی تنگه آزاد رشته کوه های یرانس و مناطق حفاظت شد اربونی و خسرو. پادشهان ارمنی تیگران دوم و آرتاوازد دوم فرهنگ یونانی را در ارمنستان توسعه داند. دژ گارنی یکی از مراکز فرهنگی بود که توسط آرتاوازد دوم ساخته شده است. نرو امپراطور رومی 50 میلیون دینار طلا برای بازسازی آرتاشات پایتخت باستانی ارمنستان که توسط رومی ها نابود شده بود اهدا کرد. پادشاه تیردات هدایای نقدی رمو را برای مرمت دژ و پرستشگاه گارنی استفاده کرد.

دیر گقارد -دیر گقارد در 11 کیلومتر گارنی قرار دارد که در حدود فرن چهارم بنا شده است. اما تاریخ بنای فعلی به قرنهای دوازدهم و سیزدهم بر می گردد. بر طبق افسانه باستانی سر نیزه افسانه ای که در مسیح فرو رفته است به دیر گقارد آورده شده است. حجره های تراثیده شده در کوه از جالب ترین دیدنی های این دیر هستند. این حجره های تراشیده شده با اکوستیک باور بکردنی خود معروف هستند در گقارد روبان های گره زده شده بر روی درخت های اطراف رودخانه می بینید. این روبان ها نمایانگر آرزوها هستند. اینجا جای قربانی هم هست. این سنت ها سنت های مسیحیت نیستند و به دوران باستان برمی گردند که ارمانه تحت تاثیر ایرانیان و دین زرتشتیان قرار داشتند.

دیر تاتو و طولانی ترین تله کابین جهان - دیر تاتو در قرن نهم ساخته شده و در نزدیکی روستانی به همان نام در استان سیونیک قرار دارد. این دیر به عنوان بنای برجسته قرون وسطی در نظر گرفته می شود که شامل کلیسای گریگور (سال های 836-848) پقوس و پترس (قرن ههم) و همینطور کلیسای استواتساتسین (قرن یازداهم) می باشد. دیر تاتو همچنین به عنوان مرکز فرهنگی مهم دفترخانه کتابخانه و یکی ازمعروفترین دانشگاه های ارمنستان (در قرن چهاردهم تا سال 1415) بوده است. به برکت گریگر تاتواتسی مرگز بزرگ اموزشی در سراسر جهان مسیحیت ساخته شد. در سال 1408 گریگور تاتوتسی دبیرستان دستور زبان و خط را درمتسوپ تاسیس کرد. تاتو در تراز و هماهنگ با مناظر کوهستانی می باشد. یکی از قسمت های قابل توجه ستون نوسانی 8 ضلعی ( 9 متر) می باشد که در سال 904 بنا شده است. این ستون بیش از هزار ساکن تاتو را از تهاجم دشمن هشدار می داده است. دیر تاتو یکی از آثار ارزشمندی است که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. طولانیترین تله کابین جهان به مسافت 7/5 کیلومتر با نام <بال های تاتو>در ارمنستان افتتاح کردید. این تله کابین به دلیل قرار گرفتن در نزدیک دیر تاتو ساخته شد. این تله کابین در ظرف مدت 12 دقیقه گردشگر را به مقصد می رسناد که در کتاب های رکورد ها نیز ثبت شده است. ساخت و ساز این مجموع حدود 11 ماه به طول انجامید. بیشترین سرعت حرکت کابین با ظرفیت 25 نفر 37 کیلومتر در ساعت میباشد. بالاترین ارتفاع تلع کابین از انتهای دره 360 متر می باشد. .

تساخکادزور - از ایام قدیم تساخکادزور چه برای زندگی و چه برای استراحت مکانی مناسب بوده است. این مکان زیبا که ترجمه نامش <دره گل ها>است از قرن 3-5 منطقه ای با آب و هوای لطیف و سلام شناخته شده است. جمعیت این منطقه 3000 نفر با مردمی صمیمی و مهمان نواز است. این اماکن تاریخی مختلفی دارد از جمله کلیسای کچاریس که در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده است. اینجا موزه مشهور برادران اربلی را قرار دارد. تحت نظر دولت تساخکادزور به شهر اسکی با استاندارد بین المللی تبدیل شده است. منطقه اسکی تنها به فاصله 50 کیلومتری پایتخت ارمنستان از دهه 70 منطقه ای جذاب و توریستی در زمستان به شمار نی آید. خانه های قدیمی زمان شوروی کاملا از بین رفته و هتل های شیک و مدرن جانشین آنها شده اند. این روز ها تساخکادزور مکانی مدرن با شرایط اقلیمی بی نظیر و همین طور امنیت بالا است. در طول هفت سال اخیر این شهرمحلی بدون جانشین در ورزش اسکی بوده است. این مکان در ارتباطی تنگتنگ با شرکت های مرتبط بین الملی نظیر فرنچ فوند رومو و سویس وربیر است.

آلاوردی (هاقبات-ساناهین) -آلاوردی در منطقه شمال ارمنستان واقع و سرشار از آثار تاریخی و طعبیعت پر ززق وبرق است. این شهر خود در دره رودخانه دبت قرار گرفته است که با کوه های بلند و جنگل های زیادی از معماری ارمنستان در نزدیک این شهر قرار گرفته است. از جمله: ساناهین هاقبات ادزون آختالا. قلعه کایان که یک قلعه سیاه و سفید متعلق به سال 1233 میلادی است را در دسترس اثر اختلاف بین دو صموعه بزرگ در منطقه ساناهین بوجود آمد. شاهزاده شاهنشاه پسر زاکار انتقام پدر خود که در آنجا مدفون بود را گرفته و مالکیت آنجا را از آن خود کرد. به زودی اسقف حوهانس در گذاشت تاتار ها نیز از این فرصت استفاده کرده و قلعه را فتح کردند. قلعه که در ارتفاعات دبت است کلیسای حوهانس مقدس نام گرفت. قابل ذکر است که یک قلعه دیگر نیز در ایجوان در استان تاووش به نام قلعه کایان وجود دارد. هاقبات صومعه قرون وسطی ارمنی در منطقه هاقبات است که در قرن دهم میلادی بنا شده است. محل صومعه به گونه ای انتخاب شده است که نمای زیبایی به سمت رودخانه دبت دارد. در ابتدا قرار بود این صومعه در ارتفاعی کمتر بنا شد اما در اواسط کار تصیمیم گرفته شد برای دوری از چشم افراد کنجکاو و امنیت بیشتر این بنا کمی بیشتر بر بلندی تپه بالا رفت. این شامل کلیسا های مختلف است-قدیمترین از انها کلیسای نشان مقدس است که در سال 966 ساحته آغاذ شد و بعد ها به صورت بزگتر و آراسته تر در آمد. در سال 1257 یک برج ناقوس سه طنقه بنا شد.تعدادی در آمد. در این محل کلیسایی گریگور مقدس نیز در سال 1005 ساخته شد. دو طرف کلیسای اصلی کلیسای بنا سده که قدمت کلیسای بزرگ به قرن 13 بر می گردد و کلیسای کوچک معروف به <خانه هامازاسپ> است در سال 1257 ساخته شده است. در سال 1245 یک برج ناقوس سه طبقه در این محل بنا شد. قسمت های دیگری که در قرن 13 میلادی به صومعه اضافه شد شامل یک کلیسای کوچک به نام آستواتساتسین مقدس است. تعدادی <خاچکارهای> (سنگ صلیب) پر زرق و برق نیز که بین قرون 11-13 میلادی ساخته شده در محوطه کلیسا قرار گرفته اند که معروف ترین این سنگ- صلیب با عنوان < آمناپرکیچ> (ناجی همه ) در سال 1273 میلادی ساخته شده است. .