میدان جمهوری - این میدان در مرکز شهر ایروان قدیم واقع شده که در سال1926 میلادی با طراحی ونظارت مستقیم الکساندر تامانیان بنا گردیده است.طرح این میدان که به شکل بیضیبنا گردیده ساختار پیچیده ای دارد ودر اطراف آن ساختمان های دولتی و فرهنگی قرار گرفته است که شامل ساختمان هیأت دولت (درضلع شمال شرقی ) وزارت امور خارجه (در ضلع شمال غـربی ) هتل زنجیره ای(در ضلع جنوب غـربی ) وپست مرکزی (درضلع جنوب شرقی) ودرسمتشمالی مرکز میدان ساختمان موزه تاریخ وملی ارمنستان قرار گرفته است. مقابل موزه، فواره های آب توأم با موزیک قرارگرفته که با پخش آهنگ هاونورپردازی روح بخش و دلچسب هماهنگ است.در ایام جشن های ملی، مراسم زیادی در این میدان برگزارمی شود و برنامه ها با اجراینمایشآتش بازی هیجان انگیزی که جلوۀ مخصوص به خود را دارد پایان می یابد.

ساختمان اپرا - این بنا یکی ازشاهکارهای معماری شهر ایروان ودر زمرۀ یکی از 10 سالن اپرای معروف و برتر دنیا می باشد که بنام آرام خاچاتوریان (ا ولین اپرا نویس ارمنی ) نام گذاری شده است. اساساً این ساختمان از 2 قسمت اصلی تشکیل شده که سالن غـربی آن سالن فیل هارمونیک (ارکستر سمفونی ) به نام آرام خاچاتوریان و سالن شرقی آن سالن اپرا وباله به نام آلکساندر سپنداریان می باشد. این بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروف آلکساندر تامانیان در سال1931 میلادی ساخته شده ودر سال 1936 میلادی در نمایشگاه بین المللی پاریس برندۀ مدال طلای معماری بوده است. اولین برنامه ای که در آن اجرا شد درسال 1932 بوده است.درسالهای اخیرساختمان اپرا یکی از مراکز مهم وکلیدی برای جذب گردشگران محسوب می شود و هنرمندانِ بسیار معروفی جهت برگزاری کنسرتهای موسیقی خود درساختمان اپرا به ارمنستان سفرمی کنند واز استقبال گرم ودلپذیردولت و مردم برخوردارمی شوند .مراکز تـفـریحی بسیاری دراطراف ساختمان اپرا دایر گردیده که تمام مسافران از این امکانات، مخصوصاً در فصل تابستان استفاده می نمایند.

ماتناداران -ماتناداران یکی از قدیمی ترین و ثروتمندترین گنجینه های کتاب در دنیا است که توسط مارک گریکوریان در سال 1957 میلادی پایه گذاری شده است. مجموعه ای از پله ها شما را به سمت مجسمه مسروپ ماشتوس پایه گذار الفبای ارمنی هدایت می کند. حروف الفبای ارمنی برروی دیوار پشتی مجسمه حکاکی شده است. مجموعه این کتاب ها شامل 1700 نسخه خطی است که تقریبا شامل تمام نسخه های فرهنگی و علمی دوران باستانی و میانه است. این نسخه ها شامل تاریخ جغرافیا دستور زبان فلسفه قانون علم پزشکی ریاضیات گیتی شناسی تحقیقات نظری در مورد تقویم علم کیمیا علم شیمی ترجمه ها ادبیات تاریخ شماری تاریخ هنر نقاشی با تذهیب (مینیاتور) موسیقی و تاتر هستند. همچنین نسخه های خطی به زبانهای عربی فارسی یونانی لاتین اتیوپی هتدی ژاپنی وجود دارد. قبل از ورورد به موزه مجسمه های از فیلسوفان دانشمندان و هنرمندن باستانی قرار دارد. به محض ورود ار درهای بزرگ مس اندود شاهد جنگ آوارایر می شوید که به صورت موزایک هال ورودی را تزیین کرده است

کاسکاد مجموعه کاسکاد، راه‌پله باشکوه و عظیمی است که در کشور ارمنستان واقع شده است و مرکز شهر ایروان را به پارک هافتناک و خیابان مانیومنت پیوند می‌دهد. موزه هنری کافسجیان دایر است. گروهی از مردم اینجا را مکان مناسبی برای یک استراحت کامل می‌دانند. ایده ایجاد پیوند بین خیابان مانیومنت و مرکز شهر ایروان، نخستین بار در زمان حکومت جماهیر شوروی در سال‌های ۱۹۷۰ مطرح شد. در آن زمان معمار ارشد شهر ایروان الکساندر تامانیان (۱۹۳۶ – ۱۸۷۸) بود. ایده الکساندر تامانیان به‌این شکل بود که بین بخش مسکونی و مرکزی شهر پیوند ایجاد شود. تصویری که او در ذهنش ترسیم کرده بود شامل محوطه‌ای با فضای سبز وسیع، باغ و آبشار می‌شد. در حال حاضر مجموعه کاسکاد ۵۷۲ پله دارد و پهنای بنا ۵۰ متر است. ارتفاع مجموعه از پایین‌ترین بخش تا بلندترین قسمت آن برابر با ۳۰۲ متر است. همچنین ارتفاع مجموعه از پایین‌ترین بخش تا بلندترین قسمت بالکن آن به ۴۵۰ متر می‌رسد. مساحت قسمت نیمه‌کاره مجموعه هم حدودا ۷۸ متر است. در فضای جلوی مجموعه کاسکاد محوطه سبز زیادی در مساحت‌های کوچک دیده می‌شود و گل‌های رنگانگی در باغچه‌های زیبای این قسمت به شکل هنرمندانه پرورش یافته‌اند. در اینجا همچنین تعداد زیادی مجسمه در طرح و اشکال مختلف وجود دارد که توجه گردشگران را جلب می‌کنن.

پرک پیروزی این پارک در بالای هزار پله واقع شده و به ارمنی نام این پارک هاقتاناک به معنی پیروزی می باشد در این پارک شهر بازی و رستوران های کوچک با موسیقی زنده وجود دارد همچنین در این پارک یک دریاچه کوچک وجود .در انتهای این پارک مجسمه زیبای مادر ارمنستان وجود دارد که در زیر این مجسمه موزه جنگ ارمنستان واقع می باشد. بلندای این مجسمه چنان است که هر جای این شهر بایستید می توانید آن را پیدا کنید. تندیس کنونی مام ارمنستان، به‌جای تندیس ژوزف استالین در این پارک نشسته‌است. مجسمه استالین یادمان پیروزی در جنگ بزرگ میهنی شوروی بود تندیس استالین در سال ۱۹۶۷ برداشته شد و مجسمه مام ارمنستان که توسط آرا هاروتیونیان طراحی شده جای آن را گرفت.

تسیتسرناکابرد - روی تپه ای در پارک تسیتسرناکابرد بنای یادبود قربانیان کشتا دسته جمعی قرار گرفته است . همه ساله در 24 آوریل هزاران نفر از ارمنیان در این محل جمع می شوند تا به این قربانیان ادای احترام کنند . در آوریل 1915 یک و نیم میلیون نفر از ارمنیان ساکن در ترکیه توسط پادشاهان عثمانی آواره ، مجروح و کشته شدند . این بنا بر فراز دره هرازدان قرار دارد و در سال ۱۹۶۵ به فراخور پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنیان بر پا شد.نام این بنا در ارمنی دْزیدْزِرْناگاپِرْت است به معنی پناهگاه پرستوها. ۱۲ ستون نماینده ۱۲ استانی است که ارمنیها در آنجا کشتار شدند. در میان این ستونها آتش جاویدان قرار دارد که نماینده روح و روان خاموشی ناپذیر ارامنه است. ستون ۴۴ متری سوزن شکل کنار آن نماد زایش دوباره مردم ارمنی است. در طول بوستان پیرامون این بنا، دیواری ۱۰۰ متری قرار دارد که نام شهرها و روستاهایی که نسل‌کشی در آنها صورت گرفته بر روی آن نوشته شده است .

پارک دنیای آب -پارک دنیای آب ارمنستان در ناحیه نور نورک ایروان در خیابان میاسنیکیان قرار دارد و دارای یک پارک آبی روباز به مساحت 2/5 هکتار و یک پارک آبی سرپوشیده به مساحت 0/5 هکتار می باشد. پارک سرباز آن در سال 2001 افتتاح شد و دارای دو استخر بزرگ، یک استخر کودکان، یک استخر VIP و سه استخر برای بازی های آبی است. پارک سرپوشیده آن در سال 2008 گشایش یافت و دارای دو استخر بزرگ و یک استخر کودکان و امکانات دیگری مثل باشگاه بدنسازی می باشد.